جستجو
Close this search box.
مشاوره رایگان: ۰۹۹۱۴۲۱۸۶۸۱

آیا زن با داشتن حق طلاق میتواند طلاق بگیرد؟

آیا زن با داشتن حق طلاق میتواند طلاق بگیرد؟

آیا زن با داشتن وکالت در طلاق می تواند طلاق بگیرد؟ این سوالی است که برای بسیاری از زوجین پیش می‌آید که شرایط طلاق با داشتن حق طلاق چگونه است؟ طلاق با داشتن حق طلاق به این معنی است که خانم از آقا یک وکالتنامه رسمی (وکالت در طلاق) دارد.

در صورتی که وکالت در طلاق کامل باشد، خانم می‌تواند هر زمان که بخواهد برای طلاق اقدام کند. زوجه می تواند در این حالت به جای آقا وکیل بگیرد و بدون نیاز به حضور زوج در هیچ مرحله‌ای طلاق یک طرفه را به سرانجام برساند.

در صورتی که وکالت در طلاق کامل باشد و خانم وکیل داشته باشد با داشتن حق طلاق می‌تواند طلاق بگیرد. داشتن وکیل در طلاق با داشتن حق طلاق الزامی است و خانم باید به جای آقا یک وکیل بگیرد.

اگر حق طلاق دارید و به اطلاعات بیش‌تر و یا به وکیل طلاق از طرف زن نیاز دارید؛ با کارشناسان گروه حقوقی وکیل خانواده در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

حق طلاق چیست؟

حق طلاق در قانون ایران با مرد است. این به این معناست که زوج هر زمان که بخواهد می‌تواند بدون دلیل برای طلاق اقدام کند و از خانم جدا شود. حق طلاق با وکالت در طلاق یکی از حقوقی است که آقا می‌تواند به خانم بدهد.

به این ترتیب حق طلاق از مرد ساقط نمی‌شود و هم آقا و هم خانم حق طلاق خواهند داشت و زن نیز مانند مرد هر زمان که بخواهد می‌تواند به صورت یک طرفه طلاق بگیرد برای این که مرد وکالت در طلاق را به زن بدهد باید هردو با مدارک شناسایی به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند.

حق طلاق چیست؟

انواع وکالت در طلاق

براساس قانون حق طلاق مرد به دو صورت می‌تواند وکالت در طلاق را به خانم اهدا کند. حق طلاق در ضمن عقدنامه یکی از روش ها و روش دیگر حق طلاق محضری است.

 • حق طلاق در ضمن عقدنامه: حق طلاق یکی از حقوقی است که در هنگام عقد می‌تواند به زن تعلق بگیرد. برای این منظور هنگام نوشتن عقدنامه مرد می‌تواند وکالت در طلاق به زن بدهد.
 • حق طلاق محضری: در این حالت بعد از ازدواج آقا و خانم با داشتن مدارک شناسایی به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کرده و وکالت در طلاق به زن داده می‌شود.

در هردو صورت اعطای وکالت در طلاق به زوجه، این اتفاق می‌تواند با ذکر شروطی صورت بپذیرد. به عنوان مثال آقا می‌تواند شرط بخشش مهریه در ازای دادن حق طلاق را در وکالتنامه ذکر کند. هنگام گرفتن وکالت در طلاق حتما باید از کامل بودن و بلاعزل بودن آن مطمئن شوید.

پادکست شماره 1 - طلاق توافقی

آیا زن با داشتن وکالت طلاق می‌ تواند طلاق بگیرد؟

بله؛ در صورتی که حق طلاق کامل باشد زن نیز می‌تواند طلاق بگیرد. برای مطمئن شدن از کامل بودن حق طلاق باید 4 شرط زیر حتما در آن وجود داشته باشد.

 1. بلاعزل باشد.
 2. قبول بذل مهریه قید شده باشد.
 3. اسقاط تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی ذکر شده باشد.
 4. حق توکیل به غیر داشته باشد. یعنی خانم بتواند به جای آقا وکیل بگیرد.

با داشتن حق طلاق چگونه می‌توان طلاق گرفت؟

به صورت کلی برای جواب دادن به این سوال باید با مراحل طلاق با داشتن وکالت در طلاق آشنا شوید. برای این منظور ابتدا خانم باید دادخواست طلاق یک طرفه از طرف زوجه را ارائه دهد. همچنین گرفتن وکیل در این نوع طلاق الزامی است؛ در صورتی که به وکیل متخصص طلاق نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان گروه حقوقی وکیل خانواده در ارتباط باشید.

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

در ادامه مراحل طلاق با داشتن حق طلاق را به شما توضیح می‌دهیم.

 • در اولین مرحله خانم باید با مدارک لازم به یکی از دفاتر خدمات قضایی رفته برای طلاق از طرف زن درخواست دهد.
 • سپس آقا و خانم باید در جلسات مشاوره اجباری شرکت کنند.
 • سپس وقت دادگاه به صورت پیامک برای آن‌ها ارسال می‌شود آقا و خانم یا وکیلشان باید در جلسات دادگاه شرکت نمایند.
 • پس از صدور رای طلاق توسط قاضی مرد و زن هردو باید به دفتر طلاق مراجعه کنند تا صیغه طلاق جاری شود.

ذکر این نکته ضروری است در صورتی که وکیل داشته باشید نیازی به شرکت در هیچ کدام از مراحل طلاق با داشتن حق طلاق؛ از جمله جلسات دادگاه و جلسات مشاوره که چند ماه طول می‌کشد نیست. با داشتن وکیل طلاق یک طرفه شما بسیار سریع تر انجام می شود.

گرفتن مهریه با داشتن وکالت در طلاق

مهریه از حقوق زن در خانواده است و هر زمان که بخواهد می‌تواند برای گرفتن آن اقدام کند. در طلاق با داشتن حق طلاق نیز مهریه به زن تعلق می‌گیرد. البته در صورتی که آقا برای وکالت دادن به زن برای طلاق شرط بخشش مهریه را ذکر کرده باشد در این صورت دیگر به خانم مهریه تعلق نمی گیرد.

پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد گرفتن مهریه دارید، حتما با وکیل مهریه مشورت کنید. همچنین با داشتن وکیل نیازی به حضور شما در هیچ یک از مراحل نیست و وکیل متخصص تمام مراحل را به جای شما انجام می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر با کارشناسان وکیل خانواده در ارتباط باشید.

مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق

به طور کلی نمی توان زمان دقیقی برای طلاق تعیین کرد، اما در صورتی که وکیل نداشته باشید احتمالاً بین 6 الی 9 ماه پرونده طلاق یک طرفه شما با داشتن وکالت در طلاق زمان می‌برد.

البته وکیل متخصص خانواده می‌تواند بسیار سریع‌تر کار را پیش ببرد و مدت طلاق با داشتن وکالت در طلاق را کاهش دهد.

مدت زمان طلاق با داشتن حق طلاق

تفاوت طلاق توافقی و وکالت در طلاق چیست؟

در طلاق توافقی زن و مرد باهم برای جدایی توافق می‌کنند و با رضایت خودشان برای طلاق اقدام می‌کنند. در این حالت همه چیز به توافق بین زوجین بستگی دارد و طلاق با توجه توافقنامه‌ای که بین زوجین تنظیم شده است اجرا می‌شود.

وکالت در طلاق یکی از حقوقی است که مرد به زن می‌دهد و با داشتن آن خانم نیز هر زمان که بخواهد می‌تواند برای مرد وکیل گرفته و برای طلاق یک طرفه اقدام کند.

مدارک لازم جهت گرفتن حق طلاق

برای گرفتن حق طلاق داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • شناسنامه و کارت ملی آقا
 • شناسنامه و کارت ملی خانم
 • عقدنامه یا سند ازدواج

جمع بندی

همان‌طور که دیدید، در این مطلب سعی کردیم توضیح دهیم که آیا زن با داشتن حق طلاق میتواند طلاق بگیرد؟ در صورتی که وکالت در طلاق بلاعزل باشد زوجه می‌تواند برای جدایی اقدام کند.

فراموش نکنید داشتن وکیل طلاق با داشتن وکالت در طلاق الزامی است و خانم باید حتما از طرف آقا وکیل بگیرند. در صورتی که به وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور طلاق و خانواده نیاز دارید، با متخصصین ما در وکیل خانواده در  ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا حق طلاق به صورت دست نوشته اعتبار دارد؟

خیر؛ برای اعطای وکالت در طلاق حتما باید مرد و زن به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند.

آیا داشتن وکیل در طلاق با داشتن حق طلاق الزامی است؟

بله؛ در این نوع از طلاق داشتن وکیل الزامی است.

آیا گروه حقوقی وکیل خانواده مجوز دارد؟

بله، وکیل خانواده تمام مجوزهای لازم قوه قضاییه، ثبت اسناد و کانون وکلای دادگستری مرکز اخد کرده است. در صورتی که مایل باشید هنگام اخذ قرارداد می‌توانید مجوزها را مشاهده کنید.

من میخواهم که موسسه وکیل خانواده وکیلم باشد، چه کار باید بکنم؟

برای این کار تنها کافیست که از طریق تماس، واتساپ و یا تلگرام با شماره 09914218681 در ارتباط باشید.
کارشناسان حقوقی ما تمام توضیحات لازم را به شما می‌دهند.

بنا به دلایلی امکان حضور در دفتر وکیل خانواده و جلسه را ندارم!

نگران نباشید؛ جسله شما با وکیل می‌تواند به صورت حضوری، آنلاین و یا تلفنی برگزار شود. تنها کافیست با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا توضیحات لازم را به شما بدهند.

7 پاسخ

 1. داشتن حق طلاق یه خوبی بزرگی که داره اینه که چه آقا بخواد چه نخواد طلاق انجام میشه و لازم نیست هی به قاضی ثابت کنی که طرف چجوری بوده و چیکار کرده. مرسی از سایتتون

 2. سلام
  در دوران ناممزدی هستم با مشورت خانوادم میخوام حق طلاق رو جزو شرایط عقد بیارم. اما نمیدونم تکلیف مهریم چی میشه؟

  1. سلام و درود
   در روند فعلی مجامع قضایی بابت حق طلاق باید مهریه رو ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل طلاق توافقی

talagh-tavafogh