جستجو
Close this search box.
مشاوره رایگان: ۰۹۹۱۴۲۱۸۶۸۱

مراحل طلاق از طرف مرد و همه چیز درباره آن

طلاق از طرف مرد

طلاق از طرف مرد نوعی از طلاق یک طرفه محسوب می‌شود که در آن، آقا بدون دلیل موجه‌ای می‌تواند برای جدایی اقدام کند و با توجه به این که حق طلاق در قانون ایران با مرد است، نیازی به ارائه دلیل ندارد.

در مراحل طلاق از طرف مرد، آقا باید تکلیف مسائل مالی مانند مهریه، جهیزیه، اجرت المثل، نفقه خانم و… مشخص شود.

آقا قبل از جاری شدن صیغه طلاق موظف است که وضعیت حق و حقوق خانم را مشخص و مواردی که باید مانند مهریه و نفقه را پرداخت کند (البته خانم می‌تواند به انتخاب خود هر یک از حقوق خود را ببخشد).

همچنین اگر آقا در درخواست طلاق از طرف مرد توان مالی لازم را نداشته باشد، می‌تواند درخواست اعسار کند و به صورت قسطی مهریه را بپردازد.

مراحل درخواست طلاق از طرف مرد و مدت زمان طلاق از طرف مرد، از طلاق از طرف زن بسیار آسان‌تر است. اما با توجه به قانون جدید طلاق از طرف مرد و پیچیدگی‌های تعهدات مالی، پیشنهاد ما این است که حتما با یک وکیل طلاق مشورت کنید.

گروه حقوقی وکیل خانواده با تجربه صدها پرونده دادخواست طلاق از طرف مرد، کاملا با نگرانی‌ها و چالش‌های شما در این مسیر آگاه است و با تسلط کامل در نحوه درخواست طلاق از طرف مرد، می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

اگر موسسه وکیل خانواده در مراحل گرفتن طلاق از طرف مرد، همراه شما باشد، نیازی به حضورتان در هیچ مرحله‌ای نیست و صفر تا صد پرونده را وکیل پایه یک دادگستری ما در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد.

جلسات با وکیل نیز می‌تواند به صورت آنلاین و حضوری (به انتخاب شما) برگزار شود. در صورتی که به وکیل طلاق نیاز دارید، با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

مراحل درخواست طلاق از طرف مرد

 • دریافت گواهی عدم امکان سازش (از دفتر خدمات قضایی)
 • ارسال گواهی عدم امکان سازش به دادگاه خانواده
 • ارجاع زن و مرد به داوری
 • معرفی یک داور (داور باید از نزدیکان زن و مرد باشد، بالای 30 سال سن داشته و متاهل باشد)
 • پرداخت حقوق زن از جمله مهریه، نفقه، اجرت‌المثل، نحله و…
 • بررسی مدارک پرونده و صدور گواهی عدم سازش توسط دادگاه
 • جاری شدن صیغه طلاق در دفاتر طلاق

اما اگر وکیل داشته باشید:

اگر وکیل خانواده، وکیل شما در مراحل طلاق از طرف مرد باشد، نیازی به انجام هیچ یک از موارد بالا نیست و صفر تا صد طلاق توسط وکلای ما انجام می‌شود و رای طلاق برای شما ارسال می‌شود.

برای راهنمایی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست طلاق از طرف مرد

برای درخواست طلاق از طرف مرد، در اولین مرحله آقا باید با مدارک لازم به دفتر خدمات قضایی مراجعه کند و درخواست طلاق یک طرفه از طرف آقا را داشته باشد. مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد شامل موارد زیر است:

 • اصل شناسنامه آقا و کپی آن
 • کارت ملی آقا و کپی آم
 • سند ازدواج یا عقدنامه
مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست طلاق از طرف مرد

پادکست شماره 1 - طلاق توافقی

قانون جدید طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از طرف مرد، تفاوتی با قانون گذشته نکرده است، تنها مورد این است که براساس قانون جدید طلاق از طرف مرد، اگر آقا توان مالی برای پرداخت مهریه به صورت یک جا نداشته باشد می‌تواند درخواست اعسار کند و مهریه را قسطی پرداخت کند.

در مراحل طلاق از طرف مرد اگر قصد درخواست مهریه دارید، پیشنهاد می‌کنیم با وکیل مهریه مشورت کنید. برای جلسه با وکیل مهریه می‌توانید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

مهریه در طلاق از طرف مرد

مهریه یکی از حق و حقوق خانم در خانواده است که چه در طلاق یک طرفه و چه در طلاق توافقی باید از طرف مرد پرداخت شود. تنها در صورتی که فریبی در ازدواج از طرف زن صورت گرفته باشد و یا زوجین بر سر مهریه توافق کرده باشند آقا می‌تواند بدون پرداخت مهریه طلاق بگیرد.

البته در شرایطی که مرد تمکن مالی نداشته باشد و از شرایط مالی مناسبی برخوردار نباشد می‌تواند در جلسه دادگاه از قاضی تقاضای تقسیط مهریه یا همان قسطی کردن مهریه را داشته باشد.

در صورتی که اعسار مرد در دادگاه ثابت شود، قاضی با توجه به شرایط مرد، نحوه پرداخت مهریه را مشخص می‌کند. ذکر این نکته هم ضروری است که برای طلاق دختر باکره هم نصف مهریه به دختر تعلق می‌گیرد.

طلاق از طرف مرد چقدر طول میکشد؟

طلاق یک طرفه از طلاق توافقی مدت زمان بیشتری طول می کشد. مدت زمان طلاق از طرف مرد نیز بعد از آن که مرد گواهی عدم سازش را به دادگاه ارائه کند، دادگاه با توجه به میزان و تراکم پرونده‌های ارسالی وقت رسیدگی به پرونده طلاق از طرف مرد را مشخص می‌کند.

معمولاً تمام این مراحل بیشتر از 5 ماه به طول می انجامد و در این مدت آقا باید منتظر ابلاغیه زمان دادگاه و شرکت در جلسات دادگاه باشد. البته در صورتی که وکیل داشته باشید مطمئناً این زمان کوتاه‌تر خواهد شد زیرا وکیل طلاق با اطلاع دقیق از شرایط طلاق از طرف مرد و تجربه‌ای که دارد به بهترین شکل می‌تواند شما را راهنمایی کند.

حضانت فرزند در طلاق از طرف مرد

با توجه به قوانین ایران، حضانت فرزندان می‌تواند بر اساس توافق زوجین به پدر یا مادر داده شود. البته اگر توافقی صورت نگرفته باشد، قانون حضانت فرزندان به این گونه است که حضانت فرزندان (هم دختر و هم پسر) تا سن 7 سالگی با مادر است.

بعد از آن حضانت فرزند دختر از 7 تا 9 سالگی با پدر است و بعد از آن دختر از دایره حضانت خارج می شود و خودش می‌تواند تصمیم بگیرد که با کدام یک از والدین زندگی کند.

حضانت فرزند پسر نیز از سن 7 تا 15 سالگی با پدر است. بعد از 15 سالگی، فرزند پسر خودش تصمیم می گیرد که با پدر یا مادر زندگی کند. همچنین نفقه فرزندان در هر صورت به عهده پدر بوده و مرد باید تا زمان ازدواج دختر و تا سن 18 سالگی پسر نفقه وی را بپردازد.

حضانت فرزند در طلاق از طرف مرد

با توجه به قوانین ایران، حضانت فرزندان می‌تواند بر اساس توافق زوجین به پدر یا مادر داده شود. البته اگر توافقی صورت نگرفته باشد، قانون حضانت فرزندان به این گونه است که حضانت فرزندان (هم دختر و هم پسر) تا سن 7 سالگی با مادر است.

بعد از آن حضانت فرزند دختر از 7 تا 9 سالگی با پدر است و بعد از آن دختر از دایره حضانت خارج می شود و خودش می‌تواند تصمیم بگیرد که با کدام یک از والدین زندگی کند.

حضانت فرزند پسر نیز از سن 7 تا 15 سالگی با پدر است. بعد از 15 سالگی، فرزند پسر خودش تصمیم می گیرد که با پدر یا مادر زندگی کند. همچنین نفقه فرزندان در هر صورت به عهده پدر بوده و مرد باید تا زمان ازدواج دختر و تا سن 18 سالگی پسر نفقه وی را بپردازد.

حضانت فرزند در طلاق از طرف مرد

شرایط طلاق از طرف مرد در دوران عقد

راه های طلاق از طرف مرد در دوران عقد، با مراحل طلاق بعد از ازدواج تفاوتی ندارد.

تنها تفاوت در طلاق یک طرفه از طرف مرد در دوران عقد این است که اگر زوجه باکره باشد و رابطه زناشویی انجام نشده باشد، نصف مهریه به ایشان تعلق می‌گیرد.

همچنین نفقه و اجرت المثل نیز در شرایط طلاق از طرف مرد در دوران عقد به خانم تعلق نمی‌گیرد.

تنصیف اموال در نحوه درخواست طلاق از طرف مرد

تنصیف اموال یکی از شروط سند ازدواج است که معمولاً زوجین امضا می‌کنند. در صورتی که شرط تنصیف اموال وجود داشته باشد، بعد از مراحل ثبت طلاق از طرف مرد، اموال بین خانم و آقا تقسیم می‌شود.

اجرت المثل در طلاق از طرف زوج

اجرت المثل در طلاق از طرف مرد، به حقوق خانم برای انجام کارهایی که وظایف او نبوده است؛ مانند نگهداری از فرزند، خانه داری و… گفته می‌شود.

البته همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اگر طلاق از طرف مرد در دوران عقد باشد، اجرت المثل به خانم تعلق نمی‌گیرد زیر هنوز زندگی مشترک برقرار نشده است.

در صورتی که برای هریک از مسائل مربوط به طلاق از طرف آقا به راهنمایی نیاز دارید، مشاوران حقوقی ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

نمونه درخواست طلاق از طرف مرد

خواهان : …… مشخصات زوج (مرد)

خوانده : ………. مشخصات زوجه (زن)

وکیل یا نماینده قانونی : …….. (در صورت داشتن وکیل مشخصات وکیل نوشته شود)

خواسته یا موضوع و بهای آن : تقاضای طلاق (صدور گواهی عدم امکان سازش)

دلایل و منضمات دادخواست:

1 – فتوکپی مصدق عقدنامه

شرح دادخواست:

ریاست محترم دادگاه خانواده ….

با سلام

احترام به استحضار می رساند : با توجه به عقد نامه پیوستی اینجانب …… ( خواهان ) و زوجه خانم …… به تاریخ …….. با عقد دائم ازدواج نموده ایم . مدت ……. سال / ماه از زندگی مشترک می گذرد. حاصل زندگی …. فرزند ….. ساله می باشد. حال توجها به اختلاف و ناراحتی های پیش آمده و عدم امکان ادامه زندگی مشترک و سوء رفتار نامبرده به استناد ماده 1133 قانون قانون مدنی تقاضای رسیدگی و صدور حکم نامبرده را دارم.

شرایط:

 • تقاضای صدور حکم به حضانت اینجانب …. برای فرزندم را دارم.
 • از لحاظ مالی معسر بوده و تقاضای تقسیط مهریه زوجه ام را دارم. ( /مهریه را یکجا پرداخت می کنم )
 • اجرت المثل کاری همسرم را تا روز طلاق با تعیین مبلغ از طرف دادگاه به صورت یکجا میپردازم.
 • نفقه همسر را به صورت یکجا می‌پردازم.

نقش وکیل در زمان ثبت درخواست طلاق از طرف مرد

حضور وکیل متخصص خانواده می‌تواند تاثیر زیادی در پرونده طلاق یک طرفه از طرف مرد داشته باشد. علاوه بر این که با داشتن وکیل متخصص نیازی نیست در هیچ یک از مراحل طلاق شرکت کنید، مدت زمان طلاق از طرف مرد نیز کوتاه‌تر خواهد شد زیرا وکیل با تجربه‌ای که دارد می‌تواند به شما کمک کند.

در صورتی که درباره طلاق از طرف مرد، شرایط و مراحل آن به راهنمایی بیش‌تر نیاز دارید می‌توانید با گروه حقوقی وکیل خانواده در ارتباط باشید.

سوالات متداول

شرایط طلاق از طرف مرد چیست؟

تنها شرط طلاق از طرف مرد این است که آقا تمام حق و حقوق خانم را پرداخت کند.

مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد کدامند؟

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی آقا به همراه سند ازدواج یا همان عقدنامه مدارک مورد نیاز برای طلاق از طرف آقا هستند.

آیا گروه حقوقی وکیل خانواده مجوز دارد؟

بله، وکیل خانواده تمام مجوزهای لازم قوه قضاییه، ثبت اسناد و کانون وکلای دادگستری مرکز اخد کرده است. در صورتی که مایل باشید هنگام اخذ قرارداد می‌توانید مجوزها را مشاهده کنید.

من میخواهم که موسسه وکیل خانواده وکیلم باشد، چه کار باید بکنم؟

برای این کار تنها کافیست که از طریق تماس، واتساپ و یا تلگرام با شماره 09914218681 در ارتباط باشید.
کارشناسان حقوقی ما تمام توضیحات لازم را به شما می‌دهند.

بنا به دلایلی امکان حضور در دفتر وکیل خانواده و جلسه را ندارم!

نگران نباشید؛ جسله شما با وکیل می‌تواند به صورت حضوری، آنلاین و یا تلفنی برگزار شود. تنها کافیست با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا توضیحات لازم را به شما بدهند.

8 پاسخ

 1. سلام شوهرم میخواد از طرف خودش طلاق بگیره ولی هیچ دلیلی نداره برای طلاق دادنم من هم محبت میکنم هم به خونه و زندگی رسیدگی دارم… میخوام بدونم اگر اقدام کنه چی میشه

  1. سلام و درود
   در واقع حق طلاق با مرد هست و ایشون برای طلاق نیاز به ارائه دلیل ندارند.

 2. سلام طلاق از طرف مرد دلیل خاصی میخواد؟
  خانم من هیچ مشکلی نداره ولی نمیخوام باهاش زندگی کنم همین

 3. من میخوام طلاق یکطرفه از سمت مرد داشته باشم اما بابت مهریه مشکل دارم. تعدادش 50 تا سکه ست میخوام بدونم قسط بندی میشه یا نه؟

  1. سلام و درود
   با مشاورین تیم حقوقی وکیل خانواده ارتباط بگیرید.

  1. سلام و درود
   درخواست اعسار شما توسط دادگاه مورد بررسی قرار میگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل طلاق توافقی

talagh-tavafogh