جستجو
Close this search box.
مشاوره رایگان: ۰۹۹۱۴۲۱۸۶۸۱

راهنمای تنظیم اظهار‌نامه

تنظیم اظهارنامه

اظهارنامه یکی از راه‌های رسمی مطالبه حق‌وحقوق اشخاص قبل از رجوع به دادگاه و شروع فرایند قضایی است. در واقع اشخاص برای به‌دست‌آوردن حق‌وحقوق خود می‌توانند قبل از اقدام قضایی با تنظیم اظهارنامه از خوانده درخواست خود را مطالبه کنند.

خواهان با تنظیم اظهارنامه و ابلاغ آن به مخاطب خود، پیش‌قدم حل مسئله و اختلاف با مخاطب می‌شود. در تنظیم اظهار‌نامه باید به نکاتی مانند دقیق‌ و شفاف بودن درخواست‌ها و نکات حقوقی دقت کنید و بهتر است از کمک وکلا استفاده نمایید.

برای تنظیم اظهار‌نامه توسط وکلای پایه در سریع‌ترین زمان ممکن و با دقت بالا می‌توانید با کارشناسان حقوقی وکیل خانواده در ارتباط باشید.

نحوه تنظیم اظهارنامه

برای تنظیم اظهارنامه در ایران باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی مراجعه کنید و اظهار‌نامه خود را ثبت کنید. پس از ثبت، اظهارنامه شما برای طرف دیگر دعوا ارسال خواهد شد و می‌تواند به‌عنوان مدرکی مستدل در روند دادگاه مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین بهتر است در تنظیم اظهار‌نامه این نکات را در نظر داشته باشید:

 • هر مطلبی که در برگه اظهارنامه نوشته شود اظهارات و اقرار شخص به شما می‌روند؛ بنابراین باید در تنظیم آن دقت و توجه کافی به خرج دهید، چرا که اقرار یکی از ادله اثبات ادعا در دادگاه محسوب می‌شود که می‌تواند بر علیه خودتان مورد استفاده قرار گیرد.
 • تنظیم اظهارنامه به هدف ابلاغ و آگاهی مخاطب صورت می‌گیرد تا مخاطب متوجه قصد اقدام قضایی نویسنده شود.
 • در نگارش اظهارنامه بایستی ادب و اخلاق رعایت شود و نرخ دقیق و شفافی از خواسته به طور کامل ذکر شود. همچنین از توهین، تهدید و فشار طرف مقابل خودداری شود. چرا که تهدید تحت شرایطی جرم است و طرف مقابل می‌تواند در دادگاه کیفری بر علیه ما طرح دعوا کند.

فرم درخواست تنظیم اظهارنامه

در صورت تمایل به تنظیم اظهارنامه توسط یک وکیل پایه یک دادگستری فرم زیر را پر کنید یا با کارشناسان وکیل خانواده از طریق واتس‌اپ در ارتباط باشید.

فرم دادخواست

شرایط تنظیم و ارسال اظهارنامه

برای تنظیم و ابلاغ اظهارنامه وجود شرایط مشخصی لازم است. از جمله:

 • احراز هویت اظهارکننده از جمله اطلاعات هویتی و نشانی او
 • باطل کردن تمبر
 • بیان عنوان و موضوع اظهارنامه
 • دقت در نوشتن مندرجات اظهارنامه
 • پرداخت مبلغی جهت ثبت اظهارنامه‌ای که در خصوص تسلیم وجه است.

لازم به ذکر است ابلاغ اظهارنامه همیشه هم بهترین پیگیری نیست. برای مثال اگر بخواهید اموال شخص بدهکار را جهت ادای دین را توقیف کنید، با ارسال اظهارنامه ممکن است مدیون اقدام به مخفی‌کردن اموال خود کند. در این حالت، بهتر است که از ابتدا در دادگاه، به‌موجب دادخواست اقامه دعوا کنید.

هر پرونده شرایط ویژه‌ای دارد که باید بررسی شود. به همین توصیه می‌شوند بدون مشاوره حقوقی اقدام نکنید. برای بررسی پرونده خود توسط وکلای پایه یک و نوشتن اظهارنامه اصولی می‌توانید از کارشناسان ما در سایت وکیل خانواده استفاده کنید.

انواع اظهارنامه

اظهارنامه‌های بر اساس موضوع خود انواع مختلفی را شامل می‌شود. از جمله اظهارنامه‌های رایج در نظام حقوق ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اظهارنامه مالیاتی
 • اظهارنامه حقوقی
 • اظهارنامه حوزه خانواده
 • اظهارنامه حوزه املاک

رایج‌ترین اظهارنامه‌ها در ایران چیست؟

از رایج‌ترین اظهارنامه‌های مطروحه در دادگاه‌های ایران می‌توان موارد زیر را مثال زد:

 • اظهارنامه رفع تصرف عدوانی
 • اظهارنامه در روابط موجر و مستأجر
 • اظهارنامه در امور ملکی و مربوط به تخلیه املاک

مشاوره با وکیل در تنظیم اظهارنامه

باتوجه‌به اینکه اظهارنامه نوعی اقرار کتبی محسوب می‌شود که می‌تواند به زیان اظهارکننده در محاکم قضایی مورد استناد قرار گیرد، تنظیم آن دارای حساسیت و اهمیت ویژه‌ای است.

بنابراین، استفاده از وکیل پایه یک دادگستری در تنظیم اظهارنامه قبل از هرگونه اقدام قضایی جهت جلوگیری از زیان‌های آتی توصیه می‌شود. در سایت وکیل خانواده شما می‌توانید به کمک وکلای پایه‌ یک دادگستری و در سریع‌ترین زمان ممکن اظهارنامه خود را تنظیم و ارسال نمایید.

وکیل برای تنظیم اظهارنامه

هزینه تنظیم اظهارنامه توسط وکیل

به‌طورکلی برای تنظیم اظهارنامه توسط وکیل هزینه ثابتی وجود ندارد. فاکتورهای مختلفی در تعیین تعرفه نگارش اظهارنامه وجود دارد از جمله موضوع اظهارنامه؛ بنابراین قیمت نگارش اظهارنامه متغیر است.

جمع‌بندی

اظهارنامه قضایی ابزارهای مهمی است که اشخاص برای مطالبه حق‌وحقوق قانونی خود، قبل از رجوع به مراجع قضایی، در دست دارند. با تنظیم و ارسال یک اظهارنامه برای طرف مقابل، شخص به طور رسمی حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کند. امکان حل‌شدن مشکل خود بدون مراجعه به دادگاه از جمله مزایای استفاده از اظهارنامه است؛ اما تنظیم نادرست اظهار‌نامه می‌تواند به ضرر شما باشد.

بنابراین، نحوه تنظیم یک اظهارنامه قضایی باید با دقت و توجه صورت گیرد تا باعث پیچیده‌شدن وضعیت حقوقی موجود میان طرفین نشود. به همین خاطر توصیه می‌شود با کمک وکیل اظهارنامه‌های خود را تنظیم کنید. به طور کلی حضور یک وکیل در هر پرونده حقوقی می‌تواند باعث حل شدن سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر مشکل شما شود.

کارشناسان مؤسسه وکیل خانواده آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی، اخذ وکیل و تنظیم اظهارنامه به سؤالات شما پاسخ دهند.

سؤالات متداول

آیا ارسال اظهارنامه الزامی است؟

ارسال اظهارنامه برای کسب حقوق قانونی خود اجباری نیست؛ اما در مواردی می‌تواند سودمند باشد.

آیا اظهارنامه را می‌توان به‌عنوان مدرک در دادگاه استفاده کرد؟

بله اظهارنامه می‌تواند به‌عنوان مدرکی در جهت اثبات ادعا طرفین مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل طلاق توافقی

talagh-tavafogh