جستجو
Close this search box.
مشاوره رایگان: ۰۹۹۱۴۲۱۸۶۸۱

وکیل طلاق از طرف زن

وکیل طلاق از طرف زن

طلاق به 3 روش کلی توافقی، از طرف مرد و از طرف زن امکان پذیر می‌باشد که پیچیده‌ترین آن‌ها طلاق از طرف زن است. چرا که طبق ماده 1133 قانون مدنی همواره حق طلاق با مرد است و به همین دلیل زن مسیر سختی را برای جدایی از همسرش در پیش دارد. در عین طلاق از طرف زن نیازمند به تهیه مدارکی است، همچنین شرایطی نیز باید وجود داشته باشد تا زن بتواند پس از طی کردن مراحلی از همسرش جدا شود.

البته باید اشاره کنیم که برای این‌که زن بتواند از همسرش طلاق بگیرد نیاز به یک وکیل متبحر در این زمینه دارد تا وی بتواند زوجه را در روند پیگیری پرونده‌اش همراهی کرده و بهترین نتیجه را برای او حاصل کند.

از این رو ما در وکیل خانواده قصد داریم که در ادامه مطالبی را در خصوص، طلاق از طرف زن و هر آن‌چه که باید در مورد آن بدانید برای شما بیان کنیم.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

درخواست طلاق از طرف زن

حق طلاق همواره با مرد است، اما طبق ماده‌های 1119، 1129 و 1130 قانون مدنی، زن نیز تحت شرایطی امکان جدایی از همسرش را دارد و می‌تواند دادخواست طلاق خود را تنظیم و ثبت کند.

قانون جدید طلاق از طرف زن

طبق ماده 22 قانون حمایت خانواده، در صورتی‌که مهریه زن بیش از 110 سکه باشد؛ پرداخت آن مشروط بر این است که مرد تمکن مالی را داشته باشد. اما طبق همین قانون میزان متعارف برای پرداخت مهریه 110 سکه بهار آزادی در نظر گرفته شده است که مرد موظف می‌باشد آن را به زن بپردازد.

وکیل طلاق از طرف زن

در واقع وصول مهریه نیز طبق مقررات ماده 2 قانون اجرای محکومیت‌های مالی می‌باشد که اگر از سقف گفته شده فراتر برود، دادگاه تمکن مالی مرد را در خصوص پرداخت آن می‌سنجد و تصمیم خود را جهت زندانی شدن و یا نشدن فرد خواهد گرفت.

پادکست شماره 1 - طلاق توافقی

شرایط طلاق از طرف زن

زن می‌تواند تحت شرایطی برای طلاق گرفتن از همسرش اقدام کند. از این رو در ادامه به برخی از شرایط طلاق از طرف زن اشاره شده است.

 • طلاق با داشتن حق طلاق
 • اثبات خیانت مرد در مراجع قانونی
 • ترک زندگی توسط مرد بدون عذر موجه حداقل برای 6 ماه
 • ضرب و جرح زن و فحاشی به او
 • امتناع مرد از برقراری رابطه جنسی با زن برای مدت زمانی طولانی
 • عقیم بودن مرد
 • اعتیاد مرد به مواد مخدر و مشروبات الکلی
 • عدم پرداخت نفقه
 • ابتلای مرد به بیماری‌ صعب العلاج

مدارک لازم برای طلاق از طرف زن

زمانی‌که زوجه بخواهد از همسرش طلاق بگیرد باید مدارکی را در اختیار داشته و ارائه کند. از این رو در ادامه به مدارک لازم برای طلاق از طرف زن اشاره شده است.

 • اصل شناسنامه زن
 • اصل کارت ملی زن
 • اصل سند ازدواج

در عین حال لازم به ذکر است که اگر نسخه اصلی شناسنامه و یا کارت ملی در دسترس نباشد، باید حتما نسخه المثنی آن‌را تهیه و ارائه کنید. همچنین اگر سند ازدواج به هر دلیلی مفقوده شده و یا در دسترس نباشد، باید یک رونوشت از آن را جهت اقدام برای طلاق در اختیار داشته باشید.

مراحل طلاق از طرف زن

برای این‌که زن بتواند از همسرش جدا شود باید مراحلی را طی کند. از این رو در ادامه به مراحل طلاق از طرف زن اشاره شده است.

 • در ابتدا زن باید در سامانه “تصمیم” ثبت نام کند.
 • پس از ثبت نام در سامانه تصمیم، برای وی نوبت مشاوره‌ای در یکی از مراکز بهزیستی نزدیک به محل سکونتش تعیین می‌شود.
 • در ادامه زن باید همراه با شوهرش در جلسات مشاوره شرکت کند تا پس از اتمام این جلسات، گواهی عدم امکان سازش برای آن‌ها صادر شود.
 • پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، زن باید دادخواست طلاق خود را در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برساند تا درخواست وی از آن‌جا به دادگاه خانواده برای بررسی ارسال شود.
 • زن با ارائه گواهی عدم امکان سازش و همچنین دلایل خود برای طلاق از همسرش، باید منتظر بررسی این موضوع توسط دادگاه باشد.
 • پس از بررسی دلایلی که زن برای جدایی از همسرش ارائه کرده است، قاضی تصمیم نهایی را خواهد گرفت و در نهایت حکم طلاق صادر می‌شود.
 • در آخرین مرحله، زن با مراجعه به یکی از دفاتر طلاق می‌تواند از همسرش جدا شود.

مهریه در طلاق از طرف زن

مهریه از جمله حق و حقوق قانونی زن است و در زمانی‌که طلاق از طرف زن هم باشد هم‌چون دیگر انواع طلاق نیز مرد موظف به پرداخت کامل آن به زوجه است. اما برخی از مواقع زن حق طلاق را از مرد دریافت کرده است، در این حالت امکان دارد که یکی از شروط مرد برای دادن این حق به همسرش، عدم دریافت مهریه از طرف زوجه باشد. پس زن نمی‌تواند بعد از این‌که درخواست طلاق از همسرش را داد، مهریه‌ای را طلب کند.

مهریه زن در دوران عقد نیز در صورت باکره بودن، نیمی از میزان کلی آن خواهد بود و در صورتی‌که در دوران عقد طرفین رابطه جنسی برقرار کرده باشند، مرد ملزم به پرداخت کل مبلغ مهریه به زوجه می‌باشد.

طلاق از طرف زن در دوران عقد

اصلی‌ترین تفاوت طلاق از طرف زن در دوران عقد با طلاق در دوران زناشویی مطالبه مهریه است. در صورتی که طلاق در زمان عقد باشد و خانم باکره باشد، نصف مهریه به ایشان تعلق میگیرد. اما اگر رابطه زناشویی بین خانم و آقا انجام شده باشد کل مهریه به خانم تعلق می گیرد.

طلاق از طرف زن در دوران عقد

طلاق از طرف زن با داشتن حق طلاق

در صورتی که خانم وکالت در طلاق داشته باشد می تواند به تنهایی برای طلاق اقدام کند و نیازی به رضایت یا حضور مرد نیست. البته حق طلاق حتما باید کامل باشد به این معنی که:

 • حق توکیل به غیر داشته باشد
 • دارای حق اسقاط تجدیدنظرخواهی و فرجام‌خواهی
 • بلاعزل باشد
 • قبول بذل مهریه

در این نوع طلاق از طرف خانم داشتن وکیل اجباری است و خانم باید به جای آقا وکیل بگیرند. در صورتی که به وکیل طلاق از طرف زن نیاز دارید می‌توانید با گروه حقوقی وکیل خانواده در ارتباط باشید.

مدت زمان طلاق از طرف زن

معمولا طلاق یک طرفه از طرف زن روندی طولانی و سخت دارد زیرا حق طلاق با مرد است و خانم باید یکی از شروط عسر و حرج را ثابت کند. معمولا طلاق از طرف زن در صورتی که وکیل نداشته باشید بین 1 تا 2 سال و یا حتی بیشتر به طول می انجامد. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که حتما با یک وکیل متخصص مشورت کنید. در صورتی که وکیل طلاق از طرف زن داشته باشید در مدت زمان بسیار کوتاه تری طلاق شما انجام می شود.

حضانت فرزندان در طلاق از طرف زوجه

حضانت فرزند طبق قانون تا سن 7 سالگی با مادر است. سپس فرزند دختر تا سن 9 سالگی و فرزند پسر تا سن 15 سالگی حضانتش با پدر است.

دختر بعد از 9 سالگی و پسر بعد از 15 سالگی از دایره حضانت خارج می شود و خودشان می‌توانند انتخاب کنند با کدام یک از والدین زندگی کنند.

جمع بندی

طلاق از طرف زن یکی از سخت‌ترین پرونده‌ها در خصوص جدایی زوجین است. چرا که در این نوع از پرونده‌های طلاق، زن باید شرایطی را داشته باشد و مراحلی را نیز طی کرده که همه این‌ها سبب می‌شود وی نتواند به تنهایی این مسیر را طی کند.

در این حالت همواره داشتن یک وکیل طلاق متخصص در این زمینه، امری ضروری است تا زوجه بتواند روند رسیدگی به پرونده طلاق خود را در اسرع وقت و با حصول بهترین نتیجه پیش ببرد.

سوالات متداول

قانون جدید طلاق از طرف زن چیست؟

طبق ماده 22 قانون حمایت خانواده، مرد باید مهریه زن را تا 110 سکه بپردازد و در صورتی‌که مهریه زن بیش از 110 سکه باشد؛ پرداخت آن مشروط بر تمکن مالی مرد است.

شرایط طلاق از طرف زن چیست؟

زن می‌تواند تحت شرایطی هم‌چون داشتن حق طلاق، اعتیاد شوهر، عدم پرداخت مهریه توسط مرد و … که در مطالب مذکور نیز به ‌طور کامل ذکر شده‌اند، از همسرش طلاق بگیرد.

آیا گروه حقوقی وکیل خانواده مجوز دارد؟

بله، وکیل خانواده تمام مجوزهای لازم قوه قضاییه، ثبت اسناد و کانون وکلای دادگستری مرکز اخد کرده است. در صورتی که مایل باشید هنگام اخذ قرارداد می‌توانید مجوزها را مشاهده کنید.

من میخواهم که موسسه وکیل خانواده وکیلم باشد، چه کار باید بکنم؟

برای این کار تنها کافیست که از طریق تماس، واتساپ و یا تلگرام با شماره 09914218681 در ارتباط باشید.
کارشناسان حقوقی ما تمام توضیحات لازم را به شما می‌دهند.

بنا به دلایلی امکان حضور در دفتر وکیل خانواده و جلسه را ندارم!

نگران نباشید؛ جسله شما با وکیل می‌تواند به صورت حضوری، آنلاین و یا تلفنی برگزار شود. تنها کافیست با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا توضیحات لازم را به شما بدهند.

80 پاسخ

 1. شوهرم اصلا نمیتونه حساب کتاب مالی داشته باشه
  زحمت میکشه پول درمیاره اما یهو مثلا ده کیلو سیب میخره یا چند وقت پیش یه عالمه شیرینی های مختلف خریده بود که ازش بپرسی چرا اینارو خریدی میگه چیزی نیست که میخوریم… واقعا کلافه ام از دستش برم دادگاه میتونم از طرف زن رای طلاق بگیرم؟

 2. من برای خیانت شوهرم رفتم دادگاه شاهد هم بردم اما رای اومده که رد شده طلاقم. میخوام بدونم راهی هست که دوباره با همین دلایل طلاق از طرف زن ثابت بشه؟

 3. سلام من و آقا صیغه خوندیم ولی حالا که تموم شده زمانش نمیاد باهام بریم ثبتش کنیم. وکیل طلاق از طرف زن میتونه به من کمک کنه برم صیغه رو باطل کنم؟

 4. من اطلاعی ندارم که مورد من از موارد عنوان شده توی قانون برای طلاق یک طرفه از سمت زن هستش یا نه
  جلسه مشاوره میخواستم… سارینا عبدی هستم.

  1. سلام و درود
   برای اطلاعات بیشتر با مشاور تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

  1. سلام و درود
   با مشاورین تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 5. اعتیاد صدمه زننده حتما باید نامه پزشکی قانونی بگیرم که بتونم درخواست طلاق از طرف زن رو ثبت کنم؟

  1. سلام و درود
   با مشاورین تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 6. سلام
  شوهر من ماه هاست که خونه رو ترک کرده و با بهانه های مختلف میگه کلا سفرم ماموریتم و فلان.. وکیل میخواستم برای طلاق از طرف خودم.

  1. سلام و درود
   با مشاورین تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 7. امکان داره یه نفر با دلیل اینکه شوهرش توی کارای خلافه و گاهی قاچاق میکنه طلاق از طرف زن بتونه بگیره/

 8. همسر من در طول زندگی مشترک در زمینه پرداخت نفقه خیلی کوتاهی کردن در صورتی که برخلاف میلم مجبورم کردن کار نکنم.
  میخواستم بدونم میتونم با یه وکیل طلاق از طرف زن صحبت کنم تا این موضوع پیگیری بشه و آقا ملزم بشه به پرداخت نفقه.

  1. سلام و درود
   وکیل خانواده در خدمت شماست. با مشاورین ما تماس بگیرید.

 9. سلام
  خانواده شوهر من بسیار حساس هستن و دارن اصرار میکنن که من بچه دار شم
  از طرفی اونها خبر ندارن که من احتمال بچه دار شدنم خیلی کم و پایینه
  دخالت هاشون خیلی زیاد شده
  من برای اینکه اون ها رو متوجه رفتارشون کنم میخوام دادخواست طلاق از طرف زن بدم ولی نمیدونم با این دلیل میتونم یا نه؟ قصدمم برای جدایی جدی نیست.

  1. سلام و درود
   برای اطلاعات بیشتر با مشاور تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 10. خانم 3 ماهه خونه رو ترک کرده و میخواد به این بهانه که من اعتیاد دارم منو بکشونه دادگاه ازون طرف وکیل طلاق زن هم گرفته… من یه وکیلی میخوام ازم دفاع کنه

  1. سلام و درود
   وکیل خانواده در خدمت شماست. با مشاورین ما تماس بگیرید.

 11. سلام من وکیل طلاق از طرف زن میخوام برای مادرم. ایشون مهریشم نمیخواد فقط میخواد جداشه چون پدرم زن دوم گرفته. شما وکیل دارید؟

  1. سلام و درود
   وکیل خانواده در خدمت شماست. با مشاورین ما تماس بگیرید.

 12. سلام به عزیزان موسسه وکیل خانواده
  در مطلب فوق تعدادی ماده حقوقی با اعداد مشخص شدند که از دلایل طلق یک طرفه از سمت زن هستند که خواهش میشود متن مواد هم مکتوب شود
  با تشکر

 13. خانم من میگه من اصلا ازت خوشم نمیاد دوست ندارم
  خونه رو هم ترک کرده
  اگر بره دادگاه میتونه با این دلیل به قاضی بگه که طلاق ازم بگیره؟یعنی همچین موردی باشه وکیل از طرف زن میتونه دفاعی بکنه که طلاق اتفاق بیفته/

 14. سلام خسته نباشید
  شوهرم چند سال پیش یه بیماری پوستی گرفت که چندان حاد نبود و با مراقبت رو به بهبود بود اما الان چندوقتی هست که بیماریش اوج گرفته و من میترسم ازینکه واگیر باشه و بخواد منم مبتلا بکنه واقعا فقط به همین علت دنبال وکیل طلاق زن هستم تا شرایط رو درک کنه و کارم رو انجام بده

  1. سلام و درود
   با مشاورین تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 15. سلام هزینه وکیل برای طلاق از طرف زن به مدت زمانی که پرونده طول میکشه بستگی داره یا به موردی که باهاش میخوایم طلاق بگیریم؟

 16. وقتتون بخیر
  برای ثبت طلاق از طرف زن میخواستم بدونم وکیل لازم دارم که ثابت کنه آقا پرداخت نفقه نمیکنه با اینکه تمکن مالی داره؟ میتونید راهنمایی کنید؟

  1. سلام و درود
   با مشاورین تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 17. لازمه همه خانوما وکالت بگیرن و هر وقت زندگیشون سخت شد طلاق از طرف خودشون بگیرن و راحت وگرنه قانون گذار همیشه به نفع آقایونه

 18. سلام
  همسرم یکم عصبیه بیماری اعصاب داره و مدام به من و بچه هام بد و بیراه میگه
  واقعا دیگه نگران سلامت روانم شدم. میخوام بدونم میشه به این دلیل طلاق از طرف زن رای بگیرم؟

 19. طلاق از طرف زن هر چی باشه روند طولانی داره
  یعنی شما ثابت هم بکنی دیگه زندگی ممکن نیست دو سالی طول میکشه.

 20. طلاق از طرف زن واقعا زمانبر و طولانیه. حق طلاق بهترین حالت جدایی از طرف خانومه.

 21. بعد از طلاق شوهرم بچه رو به حضانت گرفت الان میخواد از ایران بره وکیل دارید در این باره به من راهنمایی بده لاقل بتونم حضانت بچمو بگیرم

  1. سلام و درود
   وکیل خانواده در خدمت شماست. با مشاورین ما تماس بگیرید.

 22. کاش مدت زمان طلاق از طرف زن هم مثل مثلا طلاق توافقی یه بازه زمانی مشخصی داشت… نمیتونم برنامه ریزی کنم…

 23. اگر آقا به مواد مخدر اعتیاد شدید داشته باشه مدت زمان طلاق از طرف زن چقدر میشه حدودا؟

 24. بابت طلاق از طرف زن زنگ زدم مشاورتون خیلی خوب راهنمایی کردن ممنونم از خدماتتون که رایگانم هست.

 25. طلاق از طرف زن انقدر پیچیده ست و اثبات هر کدوم از موارد سخته که بدون وکیل طلاق واقعا نمیشه حتی یک جلسه رفت داادگاه

  1. سلام و درود
   برای اطلاعات بیشتر با مشاور تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 26. به چند تا وکیل مراجعه کردم اما پروندمو قبول نمیکنن میگن طلاق از طرف زن هم طولانیه هم اثبات مواردش سخته. شما قبول میکنید؟

 27. سلام
  شوهر من تقریبا یک سال پیش خیانت کرد اما تلفنی بود و با وساطت خونواده ها بخشیدم و موندم سر خونه زندگیم. گذشت و مدتیه متوجه شدم مجددا با همون دختره داره به من خیانت میکنه. چه کارهایی لازم انجام بدم که سند باشه توی دادگاه بتونم به کمک وکیل طلاق از طرف خودم بگیرم.

 28. مادرم میخواد از طرف خوش جدا بشه چون پدرم حاضر به توافق نیست دنبال یه وکیل طلاق هستیم که فقط سریع تر کار روو انجام بده تنها دلیلشم بد دهنی و بی احترامی های پدرم هست.

 29. منو همسرم رابطه نداشتیم و میخوایم طلاق بگیریم اگر همون نصفه مهریم رو هم ببخشم طلاق از طرف من راحت تر اتفاق میفته؟

 30. سلام راجب حضانت فرزند توی طلاق از طرف زن یه سوال دارم.
  پسر من سندروم داون داره و 16 سالشه خودش بخواد انتخاب کنه متوجه نیست شرایط رو. من باید چکار کنم؟

 31. برای طلاق از طرف زن موسسه شما وکیل معرفی میکنه یا شما فقط روند رو پیگیری میکنید؟

  1. سلام و درود
   صفر تا صد پرونده رو می تونید به موسسه وکیل خانواده بسپرید.

 32. شوهرم 6 ماه هست که از کار افتاده شده و توانایی پرداخت نفقه رو کلا نداره. من مهریه هم ازش نمیخوام فقط میخوام طلاق بگیرم شرایط وکیل طلاق برای طلاق از طرف زن توی موسسه شما چجوریه؟

 33. برای طلاقم یک سال پیش وکیل گرفتم اما میخوام عزلش بکنم خواستم بدونم اگر بقیه مراحل رو تنها طی کنم قاضی رای میده یا حتما باید وکیل داشته باشم چون طلاق از طرف زن هست؟

 34. سلام
  همسر من بیکاره و نمیتونه خرجی من و دوتا بچم رو بده.
  برای طلاق از طرف زن علت کافی هست؟

 35. همسر من تقریبا دو سال بعد از ازدواج دچار بیماری قلبی شده و خیلی شرایط اضطراب آوری برای زندگی من ایجاد شده، میتونم طلاق یک طرفه از طرف زن به وکیل وکالت بدم؟

  1. سلام و درود
   تنها بیماری های صعب العلاج موجب طلاق یک طرفه میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل طلاق توافقی

talagh-tavafogh