جستجو
Close this search box.
مشاوره رایگان: ۰۹۹۱۴۲۱۸۶۸۱

سریع‌ ترین راه طلاق از طرف زن

سریع‌ ترین راه طلاق از طرف زن

یکی از سریع‌ترین راه‌های طلاق از طرف زن، راضی‌کردن شوهر برای انجام طلاق توافقی یا داشتن وکالت در طلاق است. در صورت عدم امکان کسب رضایت شوهر برای طلاق توافقی، اگر زوجه دارای شرایط خاصی باشد، بر اساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی دادگاه می‌تواند حکم طلاق او را صادر کند. از جمله این شرایط می‌توان به دارای بودن وکالت برای طلاق، احراز عسروحرج زوجه و وقوع یکی از شرایط دوازده‌گانه ضمن عقد نکاح اشاره کرد.

در این مقاله از وکیل خانواده به بررسی سریع‌ترین راه‌های اخذ طلاق از طرف زن می‌پردازیم. اما اگر مدت زمان طلاق برای شما اهمیت دارد، بهترین راه‌کار برای سریع‌تر شدن پروسه داشتن وکیل طلاق از طرف خانم است.

اگر به وکیل متخصص خانواده برای طلاق یک طرفه از طرف زوجه نیاز دارید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

انواع طلاق از سوی زن

درست است که طبق قانون ایران حق طلاق اصولاً در اختیار شوهر است. اما زن نیز راه‌های مختلفی برای اقدام به طلاق دارد. از جمله انواع طلاق از طرف زن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

طلاق توافقی

درصورتی‌که همسر شما نسبت به انجام طلاق توافقی رضایت دهد، روند طلاق به‌سرعت طی می‌شود. در این فرایند زن‌ و شوهری که به توافق رسیده‌اند باید در جلسات مشاوره اجباری شرکت کنند. درصورتی‌که در این جلسات مشاوره گواهی عدم سازش صادر کند، با ارائه این گواهی به دادگاه روند قانونی طلاق انجام می‌شود.

البته اگر وکیل طلاق توافقی داشته باشید نیازی به حضور شما در جلسات مشاوره و یا دادگاه نیست و وکلای ما صفر تا صد کار را بدون حضور شما انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران حقوقی ما در ارتباط باشید.

طلاق با حق طلاق

ساده‌ترین راه برای جدایی، طلاق با داشتن حق طلاق است. زوجه می‌تواند حق طلاق را به طور محضری یا در عقدنامه از شوهر خود بگیرد و از این طریق به‌راحتی از شوهر خود جدا شود.

گاهی اوقات حق طلاق بر اساس شرایط خاصی به زن داده می‌شود یا در صورت انصراف زن از برخی حقوق خود مثل حضانت فرزندان می‌تواند حق طلاق را بگیرد.

در صورت طلاق با حق طلاق، نه‌تنها نیازی به حضور زوج نیست بلکه نیاز به گذراندن مراحل داوری و مشاوره هم نخواهید داشت. البته داشتن وکیل در این نوع طلاق الزامی است.

اگر در این باره به راهنمایی بیش‌تر نیاز دارید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

طلاق با حق طلاق

طلاق با عسر و حرج

در صورت به بن‌بست رسیدن دو راه‌حل اول یعنی طلاق توافقی و وکالت در طلاق، سریع‌ترین راه اخذ طلاق از طرف زن به‌وسیله استناد به عسروحرج است. بر اساس ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی اگر زندگی زن با شوهرش منجر به مشقت و سختی زن شود، به‌طوری‌که زن نتواند این سختی را تحمل کند، می‌توان برای طلاق اقدام کرد.

عسروحرج دارای مصادیق قانونی مشخصی است که باید توسط دادگاه احراز شود. این مصادیق شامل:

 • محکومیت مرد به حداقل ۵ سال حبس: اگر مرد به هر دلیلی دارای محکومیت قطعی ۵ سال حبس یا بیشتر باشد، زوجه می‌تواند با مراجعه به دادگاه طلاق یک‌طرفه بگیرد.
 • ترک زندگی توسط زوج: اگر مرد بدون دلیل موجه به مدت ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب در یک سال، زندگی مشترکش را ترک کند، زن می‌توان از شوهر خود طلاق بگیرد.
 • ضرب و شتم یا سوءاستفاده از زوجه: هرگونه ضرب و شتم، سوءاستفاده یا رفتار خارج از عرفی که زن نتواند آن را تحمل کند مجوز اخذ طلاق از سوی زن خواهد بود.
 • ابتلای زوج به بیماری صعب‌العلاج: اگر زوج به بیماری روانی یا جسمی ای مبتلا شود که منجر به اختلال زدگی مشترک آنها شود، زن می‌تواند طلاق بگیرد.
 • اعتیاد زوج به مواد مخدر یا مشروبات الکلی: اگر زوج به مواد مخدر یا مشروب اعتیاد داشته باشد و با دستور پزشک ترک نکند زن می‌تواند درخواست طلاق کند.

طلاق زن در صورت تحقق شروط دوازده‌گانه نکاح

سند ازدواج‌های شامل ۱۲ شرط است که در صورت تحقق آنها زن می‌تواند از دادگاه صالح تقاضای طلاق کند. البته اثبات این شروط در طی دادرسی اغلب دشوار و طاقت‌فرسا است.

لازم به ذکر است، اخذ طلاق از این طریق در صورتی ممکن است که مرد سند نکاح را امضا کرده باشد.

از جمله شرایط عقد نکاح شامل:

 1. خودداری شوهر از پرداخت نفقه به مدت ۶ ماه
 2. سو رفتار شوهر از جمله توهین، تهدید، ضرب‌وجرح، اصرار با رابطه جنسی نامتعارف
 3. ابتلا زوج به بیماری‌های غیرقابل‌درمان، بیماری‌های مقاربتی و افسردگی حاد
 4. جنون زوج
 5. اشتغال زوج به شغلی که از نظر دادگاه منافی ابروی زوجه و مصالح خانواده باشد.
 6. محکومیت زوج به حبس بیش از ۵ سال
 7. هر گونه اعتیاد از جمله خودارضایی، قمار، مواد مخدر و غیره توسط زوج
 8. ترک زندگی بدون عذر موجه توسط زوج
 9. ارتکاب و محکومیت قطعی به جرائم مغایر با حیثیت خانوادگی زوجه
 10. عقیم بودن مرد
 11. مفقودالاثر شدن زوج به مدت ۶ ماه
 12. ازدواج مجدد زوج بدون رضایت زوجه

بهترین راه طلاق از طرف زن کدام است؟

زن می‌تواند با داشتن وکالت در طلاق، اثبات عسروحرج یا تحقق یکی از شروط دوازده‌گانه ضمن عقد طلاق بگیرد.

زن همچنین می‌تواند درخواست طلاق توافقی کند، البته درصورتی‌که رضایت شوهر را جلب کرده باشد. بهترین راه طلاق در هر پرونده متفاوت است، بنابراین بهتر است پیش از تصمیم‌گیری و اقدام حقوقی با یک وکیل مشورت کنید.

بهترین راه طلاق از طرف زن کدام است؟

پادکست شماره 1 - طلاق توافقی

سریع‌ترین راه طلاق از طرف زن چقدر طول می‌کشد؟

درصورتی‌که بخواهید به‌تنهایی مراحل ثبت شکایت و طلاق را انجام دهید، ممکن است با چالش‌های حقوقی فراوانی مواجه شوید که نه‌تنها منجر به افزایش هزینه طلاق بلکه باعث طولانی‌تر شدن روند طلاق نیز خواهد شد.

به همین خاطر توصیه می‌شود با یک وکیل طلاق از طرف زن مشورت کنید تا شما را در این مسیر راهنمایی کند. اخذ یک وکیل ماهر در طلاق می‌تواند طلاق شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بدون نیاز به حضور شما پیگیری کند.

جمع‌بندی

به‌طورکلی، سریع‌ترین راه طلاق توافقی، زمانی امکان‌پذیر است که زوجین با یکدیگر همکاری کنند و در تمامی مراحل طلاق، با یکدیگر صادق باشند. از جمله راه‌های طلاق از طرف زن وکالت در طلاق، طلاق توافقی، اثبات عسروحرج و استفاده از شروط ضمن عقد ازدواج هستند که بسته به خصوصیات هر زوج قابل‌استفاده هستند.

مؤسسه حقوقی وکیل خانواده آماده است شما را در زمینه چالش‌های حقوقی اخذ طلاق همراهی کند.

سؤالات متداول

اگر زوج بعد از ترک اعتیاد مجدداً اقدام به مصرف مواد مخدر کند، آیا امکان اخذ طلاق برای زوجه دوباره ایجاد می‌شود؟

 بله، مصرف مجدد مواد مخدر توسط زوج مجوز درخواست طلاق است.

در صورت اقدام به طلاق از طریق وکالت در طلاق نیاز به شرکت در جلسات مشاوره وجود دارد؟

خیر، طلاق با استفاده از حق طلاق نیازی به شرکت جلسات مشاوره و اخذ گواهی عدم سازش ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل طلاق توافقی

talagh-tavafogh