جستجو
Close this search box.
مشاوره رایگان: ۰۹۹۱۴۲۱۸۶۸۱

مهریه در طلاق توافقی

مهریه در طلاق توافقی

یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به طلاق توافقی، بخشیدن یا مطالبه مهریه است. بسیاری از زوجین هنگام طلاق توافقی این سوال برایشان مطرح می‌شود که شرایط مهریه در طلاق توافقی چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید از مهم‌ترین شروط طلاق توافقی توافق زوجین بر سر مسائل مالی و غیر مالی مشترک در خانواده است. به این ترتیب زوجین باید در مورد میزان مهریه و نحوه دریافت آن به توافق برسند. در طلاق توافقی خانم می‌تواند بر حسب توافق با آقا مهریه را به طور کامل ببخشد، بخشی از آن را ببخشد و یا به طور کامل مهریه را دریافت کند.

در صورتی که زوجین بر روی مهریه در طلاق توافقی به توافق نرسند روند دادخواست طلاق توافقی به سر انجام نمی رسد. به این ترتیب مراحل طلاق توافقی پیگیری نخواهد شد. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و راهنمایی از وکیل متخصص طلاق توافقی می‌توانید با کارشناسان وکیل خانواده در ارتباط باشید.

فرم درخواست مشاوره

"*" indicates required fields

مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

مهریه یکی از حقوق زوجه در خانواده است که در هر صورت به ایشان تعلق می گیرد. چه طلاق به صورت توافقی باشد و چه طلاق به صورت یک طرفه؛ مهریه از حقوق خانم در زندگی است که می‌تواند بگیرد. اما در طلاق توافقی خانم این حق را دارد که بر حسب توافق با آقا مقداری از مهریه یا کل آن را ببخشد.

همچنین در صورتی که زوجین در دوران عقد باشند و زوجه باکره باشد، نصف میزان مهریه به وی تعلق می گیرد. توافق زوجین برای بخشش مهریه نیز حتما باید به طور دقیق در توافقنامه طلاق توافقی ذکر شود.

مهریه در طلاق توافقی چگونه است؟

آیا طلاق توافقی بدون پرداخت مهریه امکان پذیر است؟

بله، در صورتی که خانم تمام مهریه خود را ببخشند، طلاق توافقی بدون پرداخت مهریه انجام می شود. البته معمولاً زوجه در ازای چیزی مهریه را می‌بخشد. به عنوان مثال خانم می‌تواند برای گرفتن حضانت کامل فرزند مهریه خود را ببخشد.

میزان بخشیدن مهریه نیز به تصمیم خانم بستگی دارد و باید بدانید که هیچ کس حق ندارد زوجه را به بخشش مهریه مجبور کند. بخشش مهریه نیز باید حتما در توافقنامه و دفتر ثبت اسناد رسمی ثبت شود تا بعداً مشکلی در این باره به وجود نیاید.

پادکست شماره 1 - طلاق توافقی

شرایط مهریه در زمان عقد به چه صورت است؟

شرایط مهریه در زمان عقد با مهریه در زمانی که ازدواج کامل شده باشد متفاوت است. در حقیقت مهریه کامل زمانی به خانم تعلق می‌گیرد که رابطه زناشویی شکل گرفته باشد و خانم دوشیزه نباشد. بنابراین در صورتی که زوجه باکره باشد، نصف مهریه به وی تعلق می‌گیرد.

به همین دلیل در مواقعی که طلاق در دوران عقد انجام شود، زوجه حتما باید آزمایش دوشیزگی بدهد و در صورتی که باکره باشد نصف مهریه به ایشان تعلق می گیرد.

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

نحوه پرداخت مهریه در طلاق توافقی و گرفتن مهریه، کاملا به توافقات زوجین و توافقات ثبت شده بستگی دارد.در صورتی که توافقی در این باره انجام نشده باشد کل مهریه به زن تعلق می گیرد.

پیشنهاد ما به شما این است که حتما با وکیل مهریه در این باره مشورت کنید. مهریه و جزئیات مربوط به توافقنامه طلاق توافقی می‌تواند در وضعیت مهریه تاثیرگذار باشد. بنابراین در صورتی که قصد گرفتن و مطالبه مهریه دارید و یا برای تنظیم توافقنامه طلاق توافقی به راهنمایی نیاز دارید می‌توانید با وکیل مهریه گروه حقوقی وکیل خانواده در ارتباط باشید.

بخشش مهریه در طلاق توافقی

بخشیدن مهریه در طلاق توافقی کاملاً به توافق بین زوجین بستگی دارد. قانون در هر صورت توافق آقا و خانم را در نظر گرفته و در صورتی که خانم بخشی از مهریه و یا به طور کامل آن را بخشیده باشد، به توافق زوجین احترام گذاشته می شود. برای بخشش مهریه نیز مرد و زن می توانند به وکیل وکالت دهند تا همه مراحل را وکیل انجام دهد.

بخشش مهریه در طلاق توافقی

به جز مهریه در طلاق توافقی باید برای چه مسائلی توافق انجام شود؟

مهریه در طلاق توافقی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود. با توجه به توافق زوجه می تواند در ازای چیزی مانند حضانت فرزندان مهریه خود را به زوج ببخشد.

با این وجود مسائل مختلف دیگری نیز مانند نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزندان، وضعیت جهیزیه و… نیز وجود دارد که برای طلاق توافقی حتما باید به آن ها توجه شود.

مزایای داشتن وکیل مهریه

داشتن وکیل مهریه برای بخشیدن یا گرفتن مهریه در طلاق توافقی می‌تواند به شما کمک زیادی بکند. وکیل مهریه با اطلاع دقیق از مسائل حقوقی مربوط به طلاق و مهریه، در تنظیم توافقنامه کمک زیادی به شما می‌کند. در صورتی که به وکیل پایه یک دادگستری نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان وکیل خانواده در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آیا مهریه در طلاق توافقی باید بخشیده شود؟

خیر؛ بخشش مهریه، گرفتن مهریه یا بخشیدن مقداری از مهریه در طلاق توافقی کاملا به توافق بین زوجین بستگی دارد. خانم می‌تواند مهریه خود را به هر میزان که می خواهد ببخشد و یا به طور کامل آن را دریافت کند.

آیا امکان پرداخت اقساطی برای مهریه در طلاق توافقی وجود دارد؟

بله؛ این مورد نیز به توافق بین آقا و خانم بستگی دارد و می توان مهریه را اقساطی کرد.

آیا گروه حقوقی وکیل خانواده مجوز دارد؟

بله، وکیل خانواده تمام مجوزهای لازم قوه قضاییه، ثبت اسناد و کانون وکلای دادگستری مرکز اخد کرده است. در صورتی که مایل باشید هنگام اخذ قرارداد می‌توانید مجوزها را مشاهده کنید.

من میخواهم که موسسه وکیل خانواده وکیلم باشد، چه کار باید بکنم؟

برای این کار تنها کافیست که از طریق تماس، واتساپ و یا تلگرام با شماره 09914218681 در ارتباط باشید.
کارشناسان حقوقی ما تمام توضیحات لازم را به شما می‌دهند.

بنا به دلایلی امکان حضور در دفتر وکیل خانواده و جلسه را ندارم!

نگران نباشید؛ جسله شما با وکیل می‌تواند به صورت حضوری، آنلاین و یا تلفنی برگزار شود. تنها کافیست با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید تا توضیحات لازم را به شما بدهند.

18 پاسخ

  1. سلام و درود
   بذل مهریه میتونه به ازای هر چیزی باشه که طرفین توافق میکنند.

 1. بهترین حالت این هست که مهریه رو برای طلاق توافقی در نظر نگیرید و فقط توافق کنید که کارتون زودتر راه بیفته

 2. نوشتید که دربارهی چگونگی گرفتن مهریه در طلاق توافقی با وکیل مهریه صحبت کنیم شما دارید وکیل مهریه من وقت بگیرم ازشون؟

  1. سلام و درود
   بله. با مشاورین تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 3. سلام یه سری شرایط خاص در نظر گرفتم برای گرفتن مهریه ام بعد از طلاق توافقی.
  حتما باید چک بشه که قانونی هست یا میتونم با توافق آقا اجراییش کنم؟

 4. سلام
  یک باغ مهریه من بوده که چند سال پیش همسرم فروختش و با مبلعش برای من یه واحد آپارتمان خرید توی محدوده یوسف آباد.
  حالا میخوام بدونم مهریه م برای طلاق توافقی چه شرایطی پیدا میکنه؟

  1. سلام و درود
   با مشاورین تیم حقوقی وکیل خانواده تماس بگیرید.

 5. سلام وقت بخیر
  دو سال پیش بصورت توافقی طلاق گرفتم و مهریه رو در ازای یک ماشین بخشیده بودم. آقا گفتن هر وقت اقساط ماشین تموم شه و برسه به دستش سندشو منتقل میکنه اما بر خلاف این توافق هنوز اقدامی انجام نداده. در این مورد میشه منو راهنمایی کنید؟

  1. سلام و درود
   با مشاورین تیم حقوقی وکیل خانواده ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وکیل طلاق توافقی

talagh-tavafogh